PetrVynáhlovský

PetrVynáhlovský

mikropivovar ELLovar
UPOZORNĚNÍ PRO SBĚRATELE!!

Vlastní sklenice a tácky NEMÁM,

a ani o nich neuvažuji.

Děkuji za pochopení.

kontakt:
             608 916 319 

Třemošná - Záluží

meil: wyngl(zavináč)seznam(tečka)cz

"skájp": wynglosell

Pivní šmejdi a jiné brebery


Zrovna tak jako točit, je třeba čistit. Ale jen vodou to nestačí. Prodává se tzv. sanitační sada. Je to soudek s příslušným typem naražeče, nějaké kuličky, chemie a štětka na čištění naražeče a kohoutu. Jenže cena je vysoko přes 2 500 korunek.

sanitační soude

sanitační soude

Pokud se bude kupovat vše jednotlivě tak lze na nečem ušetřit (štětka), ale soudek stojí stále moc. A proto jsem vyrobil levnější variantu.
Opět pomohlo Aukro. Sanitační adapter (v mém případě bajonet) za 300 kč, v železářství jsem koupil 3L postřikovač (270,-) a štětku na mytí lahví. Místo rozprašovače jsem k postřikovači přidělal adapter a sanitační soudek je hotov.
soudek

soudek

soudek

soudek

štětka

štětka

Tato varianta má ještě jednu výhodu a to, že k tlačení není třeba plítvat hnacím plynem, ale lze použít integrovanou pumpičku v postřikovači.
pumpička
pumpička
Jak provádět sanitaci převzato ze stránek firmy Lindr.cz

VODOU
(sanitační adaptér):
Sanitační adaptér připojte k vodovodnímu řádu pomocí ½" hadice. Po skončení čepování piva odrazíme naražeč od keg sudu. Sanitační adaptér propojíme s naražečem stejným způsobem, jako bystenaráželi KEG sud.
Po naražení otevřete páku výčepního kohoutu a nechte otevřenou, dokud z něj nepoteče čistá voda (vypláchnou se všechny zbytky nápoje a částečné usazeniny).

CHEMICKY
(sanitační sud):
Nejprve odšroubujeme hlavici sanitačního soudku, do soudku nalijete čistou vodu. Našroubujte zpět hlavici na sanitační sud, narazte do ní naražeč a natlakujte . Otevřte páku pivního kohoutu a nechte otevředou, dokud z kohoutu nezačné teci čistá voda. Potom do sanitačního soudku nalijte zředěný roztok v předepsaném poměru (obvykle 1:80), sanitační roztok aplikujte do vedení stejným způsobem jako vodu. Sanitační roztok nechte cca 20 minut působit. Po 20 minutách odražte naražeč ze sanitačního soudku a důkladně ho vymijte čistou vodou napusťte do něj čistou vodu. Opět narazte naražeč na soudek a vedení důkladně propláchněte čistou vodou, minimálně 5 litrů. Pro dokonalé provedení sanitace kompletního chladicího zařízení použijte sanitační kuličku, kterou vsadíte do hadice za naražeč a "proženete ji" vedením. Nezapomeňte z výčepního kohoutu rozdělat kompenzátor pro snažší vyndání sanitační kuličky.
Při sanitaci nezapomeňte na výčepní kohout a naražeč. Je potřeba je rozebrat, namočit do saniotačního roztoku a důkladně vyčistit a odstranit všechny usazeniny. A na závěr zpět propláchnout čistou vodou.
Pro chemickou sanitaci je možno použít např sanitační roztok DOPILINE ale je i plno jiných přípravků.
Zde jsou uvedeny výsledky testů sanitačních přípravků
sen

sen

...skutečný sen pivaře.
i-hop-home-brew.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one