PetrVynáhlovský

PetrVynáhlovský

mikropivovar ELLovar
UPOZORNĚNÍ PRO SBĚRATELE!!

Vlastní sklenice a tácky NEMÁM,

a ani o nich neuvažuji.

Děkuji za pochopení.

kontakt:
             608 916 319 

Třemošná - Záluží

meil: wyngl(zavináč)seznam(tečka)cz

"skájp": wynglosell

Jak jsem si stavěl mikropivovar.

Základem mého pivovaru jsou dvě nerezové várnice o objemu 40L. Získal jsem je z jídelny, kde je vyřazovaly. Taťko díky.

Nastala otázka, čím topit. Jako elektrikář jsem se rozhodl pro elektriku. Pokud možno, využít ji co nejvíce efektivně. A jelikož várnice jsou z nerezu, byla velká výzva použít indukční vařič.
Na internetu je plno inzerátů a tak jsem hledal tam. Požadavek byl, aby vařič měl výkon 2kW. Což by mělo stačit na 20L várku. Jak se později ukázalo, stačí to i na 32L "intenzivního" chmelovaru.
Zakoupil jsem vařič za 580,-kč. Ale počta dodala vařič s nakřáplou varnou deskou. Nastala reklamace, která prošla. Pošta vrátila 500 kaček, 80 si nechali za doručení- což chápu. Služba proběhla, sice s komplikacemi, ale důležité bylo, že vařič šel ještě zprovoznit. A stál mi 80kč. Sklo jsem oloupal z rámu místo něj dal dlaždici. Jelikož byla silnější než sklo, musel jsem ještě přizvednout indukční cívku. Na to stačily 4 matky jako "dištanc".
vařič

vařič

Pošta dodala s prasklou varnou deskou, proto jsem ji nahradil dlaždicí.
Várnice bylo taky třeba upravit a důkladně zaizolovat. Z obou jsem uřízl návarky na kohoutky a navařil místo nich větší nerezový 1" mufny. Našrouboval kulové uzávěry 1" a další bižuterii - jímka teploměru, spojky, kolena...
U várnice - kotel- jsem uřízl dno pláště a meziprostor vycpal minerální vatou. Pak to oblepil hliníkovou lepenkou. To somé jsem udělal i s druhou várnicí - káď. Jen s tím rozdílem, že dno pláště jsem našrouboval zpět, protože tuhle nádubu nepotřebuji ohřívat. A jak se i ukázalo v praxi, tak teplota v kádi během rmutování klesne jen o 1-3°C i při malích oběmech.
kotel

kotel

kotel zaizolová

kotel zaizolová

Míchadlo je vyrobeno klasicky z motoru od stěračů. Kolega mi vyrobil zdroj s regulaci otáček a reléovou kartu na řízeni varny počítačem. Jelikož jsem měl s programem problémy, šel ovládat jen v ručním režimu, tak jsem opustil od této "vymoženosti" a vrátil se zpět k ručnímu zapínání a regulování vařiče. Mám to už "vychytaný" a tak teplotní gradient 1°C/min dělám na stupeň č. 3 a prodlevy (udržování teplot) na stupeň č.1.
Teplotu už také neodečítám na PC, ale koupil jsem dig. trploměr se sondou na kabelu. Tu jsem strčil do jímky, vedle míchadla, kde předtím byl snímač teploty DALLAS pro PC. Cena teploměru byla lidová, cca 120Kč.
Míchadlo

Míchadlo

Míchadlo a jímka teploměru
Míchadlo s moto

Míchadlo s moto

Otáčky motoru jsou řízeny PWR regulací.
varna řízená PC

varna řízená PC

Původní verze varny byla řízena programem Brauanlager.
varna

varna

Varna přendána z garáže do sklepa. Řízena ručně.
Scezovačka je velmi prosťounká a levná. Dva 25 L kýble od barvy na bílení. V jednom je vypouštěcí ventil (např www.vasepivo.cz) a v druhé jsem udělal do dna "milióny" dírek vrtákem o průměru 2mm. Na dno jsem nalepil čtverečkovaný papír a vrtal, vrtal, vrtal........
Celou scezovašku jsem zaizoloval 1cm mirelonem ve dvou vrstvách. "A japa to fachá...."
dno síta

dno síta

.......milióny dírek
scezovačka

scezovačka

Chlazení je řešeno průtokově, deskovým výměníkem z kotle a vodou. 20L mladiny zchladím z cca 85°C na teplotu vody (v létě na 16°C v zimě i méně - nemám ještě vyzkoušeno) za cca 20min. Hadice, přes které teče mladina jsou určeny pro styk s potravinamy. Mají na sobě značku skleničky a vidličky. Zakoupeno v OBI.
chladič

chladič

Spilka
Po naočkování kvasnicema, šopnu kvasnou nádobu do "digitální ledničky". Jedná se o obyčejnou lednici ze zběrného dvora, opravenou (víměna PTC relé) a doplněnou o prostorový termostat k plynovému kotli. Přišroubovolal jsem jej na zadní část lednice, to kvůli baterkám a by nebily v chladu, a čidlo vyvedl do chlazeného prostoru.
Tato spilka bude do budoucna předělána na domácí výčep.
spilka

spilka

Dgitální lednice.....
spilka

spilka

... do budoucna bude předělána na domácí výčep
Ležácká lednice je opět ze zběrného dvora. Není už řízena termostatem, jen tím, který je uvnitř. Nastaven je tak, že průměrná teplota kolísá kolem 2°C. Což je ideální. Je umístěna ve sklepě pod schody, aby byla co možná v největším chladu i přes letní dny.
ležácká lednice

ležácká lednice

sen

sen

...skutečný sen pivaře.
i-hop-home-brew.jpg
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one